“За Харків билися всі: і військові, і цивільні”: Герой України Федосенко розповів про перші дні захисту міста та свою мрію. Фото

В обороні Харкова від російських загарбників брали участь і військові з усіх силових структур, і цивільні містяни. Ворога громили буквально на кожній вулиці.

Саме це і допомогло захистити місто, вибити рашистів із Харкова й переконатися: “непереможність” “другої армії світу” – суцільний міф. Спогадами про перші дні захисту Харкова поділився Герой України, командир 92-ї ОМБр імені кошового отамана Івана Сірка Павло Федосенко, розповідь якого опублікував головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Павло Федосенко
92-га окрема механізована бригада ім. кошового отамана Івана Сірка, якою командує Павло Федосенко, разом з іншими підрозділами утримувала оборону Харкова, а зараз бере участь у контрнаступі, відтісняючи ворога до межі Харківської області.
“Перших три дні ми вели бої в напрямку від адміністративного кордону Харківської та Сумської областей до адміністративного кордону Харківської та Луганської областей. Це була смуга відповідальності нашої бригади. Після цього надійшла команда зайняти оборону по периметру Харкова. Вночі підрозділи перегрупувалися, а вже зранку зайняли оборону вздовж кільцевої дороги. На той момент у місті точилися вуличні бої. За Харків билися усі: і військові, і цивільні. Підрозділи ЗСУ, Нацгвардія, поліція, просто добровольці. Ворога колошматили буквально на кожній вулиці”, – згадує комбриг.

Він зазначає: вкрай важливо було перехопити у загарбників ініціативу в перші 10 днів війни. І українцям це вдалося. Росіян було вибито з міста, Сили оборони закріпилися у Харкові. Рашисти ж втратили перевагу раптовості – і поступово усвідомили, що захопити місто їм не світить.

Федосенко зазначає: саме тоді було зруйновано міф про “непереможність” російської армії.

“Росіяни – це армія варварів та мародерів. Коли ми вибивали росіян із Циркунів, наприклад, вони там кидали своїх поранених, особовий склад, натомість на техніку вантажили пральні машини тощо і тікали з цим награбованим барахлом у бік Росії”, – пригадує комбриг.

Він констатував, що РФ безумовно має значну технічну перевагу над Україною. В окупантів – у десятки разів більше танків та артилерії.

“Від самого початку вони використовували все: і авіацію, і вертольоти, і танки, і “Буратіно”, як його називають, і артилерію усіх видів. Але ми вистояли. Навчилися захищатися від будь-яких ударів. Зараз максимально використовуються усі види боїв – маневрова оборона, наступальні та рейдові дії. І для їхнього ефективного проведення необхідно якомога більше зброї”, – каже Федосенко.

Цю зброю починають надавати Україні західні партнери. І хай її поки недостатньо – те, що є, українські воїни використовують на всі 100%.

“Ми успішно й професійно користуємося протитанковими засобами NLAW та Javelin, ПЗРК Stinger і Piorun, наданими нам міжнародними союзниками. Але всього треба більше. Ця зброя має бути в усіх підрозділах у максимальній кількості. Крім того, нам потрібні танки й артилерія великої дальності ураження. І чим більше боєприпасів, тим краще”, – наголосив комбриг.

Валерій Федосенко

У тому, що Україна зрештою переможе і вижене ворога зі своєї землі, Федосенко не сумнівається. Коли це станеться, комбриг хотів би разом із бригадою пройти парадним маршем від Харкова до Чугуєва.

“Зайти до бригади, до свого дому. Покласти квіти на могили хлопців, які загинули. Хотів би вклонитися усім матерям, подякувати за те, що виховали синів і доньок, які, не задумуючись, йшли у бій, захищали Батьківщину. Це найголовніше. А потім можна відбудовувати і вдосконалювати нашу країну. Україна має бути вільною. Наші діти, онуки мають жити у незалежній державі – за це ми і б’ємося, заради цього мої хлопці поклали свої життя”, – каже Федосенко.

А далі – буде мирне життя. Герой України Павло Федосенко мріє почати його зі втілення маленької, але поки недосяжної мрії.

“Я хочу нарешті розпакувати палатку і човен, які мені подарували на день народження два роки тому. Взяти вудки. І разом із синами й донькою, яких не бачив уже пів року, поїхати відпочити туди, де мене ніхто не знайде. Вимкнути телефон, розпалити багаття, зварити юшку і просто відпочити з родиною”, – ділиться комбриг 92-ї ОМБр.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*