Неочікуваний удар! Ніж в спину – прямо в ЄС: не підтримали, крутий поворот! Перші деталі!

Дві країни – Польща та Угорщина – у п’ятницю відмовились підтримувати пропозицію Європейської комісії скоротити попит на газ на 15% у зимовий період на тлі енергетичної кризи.

Про це повідомляє Reuters.

Угорщина, яка зараз веде переговори про закупівлю більших обсягів газу з Росії, була єдиною країною, яка публічно виступила проти плану і поставила під сумнів законність правил ЄС, які впливають на національний енергетичний баланс та енергетичну безпеку країни.

Також проти ініціативи Єврокомісії виступила Польща, яка публічно підтримала його раніше. Варшава назвала юридичну основу рішення “дефектною” і заявила, що рішення, які впливають на енергетичний баланс країн-членів, повинні ухвалюватися одноголосно.

А проте, два голоси проти не завадили ухваленню постанови про добровільне скорочення попиту на газ, яка потребувала підтримки лише 15 країн.

У заяві чеського головування в Раді Європейського Союзу також зазначається, що Європейська комісія “терміново оцінює” можливість запровадження граничних цін на газ, не уточнюючи, яку форму матиме таке обмеження.

Ухвалена у п’ятницю постанова передбачає можливість для Ради ЄС ініціювати попередження про безпеку постачання, після якого скорочення попиту на газ стане обов’язковим. Ухвалення постанови послідувало за політичною угодою, досягнутою міністрами на екстреній енергетичній раді 26 липня.

Таке рішення прийняли, щоб підготуватися до можливих збоїв у постачанні газу з Росії, яка постійно використовує енергоносії як зброю.

Держави-члени ЄС погодилися скоротити свій попит на газ на 15% у порівнянні з середнім споживанням за останні п’ять років. Заходи для скорочення попиту обиратимуть на власний розсуд.

Водночас Рада ЄС встановила винятки та можливості застосування часткового або повного відступу від мети обов’язкового скорочення попиту на газ, щоб відповідати конкретним ситуаціям держав-членів та гарантувати, що скорочення є ефективним.

Серед можливих заходів економії – скорочення споживання газу в електроенергетиці, заходи щодо заохочення промисловості до переходу на інший вид палива, національні кампанії з підвищення обізнаності, цільові зобов’язання щодо скорочення опалення та охолодження та ринкові заходи, такі як аукціон між компаніями.

Чеське головування у Раді ЄС повідомило, що план ЄС щодо скорочення споживання газу почне діяти на початку наступного тижня. Дипломатичне джерело повідомило агентству AFP, що новий план буде опубліковано у понеділок, він набуде чинності у вівторок.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вважає, що Європа має бути готова до найгіршого сценарію з російським газом цієї зими.

До того ж, керівник Федерального мережевого агентства Німеччини Клаус Мюллер попередив: щоб запобігти дефіциту газу взимку, приватні домогосподарства повинні масово економити.

За словами Мюллера, скорочення поставок газу з Росії лише до 20% від узгодженого обсягу означає, що запобігти дефіциту газу можна лише за двох оптимістичних сценаріїв.

“За цих сценаріїв споживачі повинні заощадити не менше 20% – набагато більше, ніж раніше”, – сказав Мюллер.

“За всіх інших сценаріїв вже існує ризик нестачі газу в грудні – або ми матимемо низькі рівні зберігання в кінці майбутнього опалювального періоду”, – додав він.

Крім економії, транспортування газу до сусідніх країн також потрібно буде скоротити на 20%, а також буде потрібно отримувати 10-15 гігават-годин газу з інших країн.

“Якщо ми не заощадимо багато і не отримаємо додатковий газ, у нас будуть проблеми”, – сказав Мюллер.

У разі дефіциту газу приватні домогосподарства не захищені від обмежень постачань, додав він. Можливе запровадження правил, які дозволять опалювати лише окремі приміщення.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*