Терміново! Україна в НАТО: все відомо – жодних перешкод! Історична угода, ми цього всі чекаємо! Деталі!

Ексспецпредставник США в Україні Курт Волкер заявив, що наша країна може набути членства в НАТО, навіть якщо частина територій залишатиметься окупованою. Дійсно, це цілком можливо, але необхідно розуміти, що за умов активних бойових дій про членство не може йтися, а у разі набуття членства Альянс не буде “підписуватися” на звільнення українських територій, які на момент такого набуття було захоплено ворогом.

Щодо України може буде застосована так звана формула Расмуссена, яка дозволяє вступ до НАТО країнам, що мають окуповані території. Але за головної умови: припинення широкомасштабних бойових дій.

Про це в інтерв’ю для одного з українських видань розповів голова всеукраїнської громадської організації “Україна в НАТО”, член Атлантичної ради Юрій Романюк.

Романюк заявив, що застереження Статуту НАТО щодо країн, які мають незавершені конфлікти з територіальними претензіями, таке: вони не можуть бути членами НАТО. І це правда. Але водночас усі чудово розуміють, що безліч країн-членів НАТО мають одна до одної купу потенційних територіальних претензій.

Однак, політична воля, а не суха буква Статуту НАТО – це лише один бік медалі, на думку Романюка, але є ще й другий.

“Волкер чітко сказав: щодо прийняття Грузії в НАТО ситуація простіша. Ми знаємо, що Росія навмисно спровокувала військовий конфлікт із цією країною і територіальні претензії, щоб Грузія не могла отримати членство саме на підставі цієї статті.

Але НАТО готове прийняти навіть із цією нормою Статуту. В чому полягає формула Расмуссена, яку згадав Волкер? Якщо є територіальні претензії в однієї країни до іншої, але вони не перебувають у стані війни на момент гіпотетичного прийому країни в НАТО, то НАТО підписує угоду з цією країною про те, що Альянс гарантує виконання статті 5 Вашингтонського договору про взаємну безпеку в разі нападу тільки щодо нового нападу. Тобто вони гарантують територіальну цілісність тільки тієї території, яка на момент вступу контролювалася Грузією.

Наприклад, Грузія має 70% підконтрольної і 30% непідконтрольної території, тому НАТО поширює статтю 5 виключно на цих 70% території, тобто без Абхазії і Південної Осетії”.

Та голова “України в НАТО” вважає, що стосовно України ситуація зовсім інша.

“Формула Расмуссена на нинішній день не може поширюватись на Україну. Вона могла гіпотетично спрацювати до 24 лютого 2022 року, коли був анексований Крим і Донбас. Україна на той момент могла вступити в НАТО без тих 10% своєї території.

В такому випадку НАТО не поширювало б дію статті 5 на територію Криму чи окупованого Донбасу, якби Україна хотіла їх відвойовувати. НАТО під це не підписувалося б.

Але оскільки розпочалася широкомасштабна війна проти України, коли близько 20% території країни перебувають в активній фазі війни, безумовно, до завершення цієї фази про прийом України в НАТО не може йтися навіть гіпотетично.

Умовно, якщо контрольована територія повернеться в межі станом на 23 лютого і буде зафіксоване якесь перемир’я між Україною і Росією, то в цих межах окупації тільки 10% української землі Україна гіпотетично може вступити в НАТО. І Альянс гарантуватиме виконання статті 5 на цих 90% території України.

Вступ в НАТО не означатиме, що Альянс буде допомагати звільняти Крим і Донбас. Цього не буде”.

Тож висновок: “Україна може вступати в НАТО, але не зараз, під час гарячої, активної фази війни. Ми маємо дочекатися розв’язки. Або шляхом військової перемоги над ворогом і фіксацією територіальних реалій на момент припинення війни й укладання якихось певних угод. Тоді НАТО буде гарантувати свою дію статті 5 на контрольовану територію України”, – заявив Романюк.

“Якщо Україна захоче звільняти окуповані території самотужки, то НАТО як інституція не буде підписуватися під цим, бо ще до вступу України в НАТО укладе угоду про те, що Альянс не буде забезпечувати військове звільнення окупованих територій. Якщо окупованих територій не буде, тоді взагалі все просто”.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*