У Росії вперше за 100 років настав дефолт із зовнішнього боргу – Bloomberg

У Росії вперше з 1918 року настав дефолт за своїм суверенним боргом в іноземній валюті. Це стало кульмінацією дедалі жорсткіших санкцій Заходу у відповідь на війну РФ проти України, які перекрили шляхи платежів закордонним кредиторам.

Якщо протягом кількох місяців агресор ще знаходив шляхи обходу обмежень, то 26 червня пільговий період із виплати відсотків у розмірі близько $100 млн минув. А в разі його пропуску країну чекає дефолт, пише видання Bloomberg.

“Це похмурий маркер швидкого перетворення держави на економічного, фінансового та політичного ізгоя. Єврооблігації РФ торгуються на проблемних рівнях із початку березня, валютні резерви центрального банку залишаються замороженими, а найбільші банки відокремлені від світової фінансової системи”, – йдеться у матеріалі.

Водночас експерти зазначають: враховуючи збитки, вже завдані російській економіці та ринкам, дефолт поки носить в основному символічний характер і мало що означає для самих росіян, які так переживають двозначну інфляцію та найгірший економічний спад за останні роки.

Єврооблігації РФ торгуються на проблемних рівнях з початку березня

Разом із тим у Кремлі заперечують можливість дефолту, заявивши, що вони мають кошти для покриття будь-яких рахунків, але “були змушені не платити”. Намагаючись викрутитися, минулого тижня міністр фінансів РФ Антон Силуанов запевняв, що країна перейде на обслуговування непогашеного суверенного боргу в розмірі $40 мільярдів у рублях, критикуючи “форс-мажорну” ситуацію, яка, за його словами, була штучно сфабрикована Заходом.

“Це дуже, дуже рідкісна ситуація, коли уряд, у якого в іншому випадку були б кошти, змушений оголосити дефолт. Це буде один із найбільших дефолтів в історії“, – прокоментував старший аналітик із суверенних держав у Loomis Sayles&Company LP Хасан Малік.

Зазначається, що офіційна заява зазвичай походила від рейтингових агентств, але європейські санкції призвели до того, що вони відкликали рейтинги російських компаній. Згідно з документами щодо облігацій, пільговий період яких минув 26 червня, власники можуть відкликати їх самі, якщо власники 25% облігацій, що перебувають в обігу, згодні з тим, що відбулася “подія дефолту”.

Пільговий період Росії за простроченими платежами за облігаціями закінчився в травні

“Після закінчення крайнього терміну основна увага зміщується на те, що інвестори робитимуть далі. Їм не потрібно діяти негайно, і вони можуть віддати перевагу стежити за перебігом війни в надії, що санкції в підсумку буде пом’якшено. Час може бути на їхньому боці: вимоги стають недійсними лише через три роки з дати платежу, згідно з облігаційними документами”, – пояснили експерти.

Економіст Дослідницького інституту Nomura в Токіо Такахіді Кіучі додав, що більшість власників облігацій дотримуватимуться саме такої вичікувальної тактики щодо РФ.Який вплив матиме російський дефолт?

Експерти кажуть, що може знадобитися час, щоб підтвердити дефолт РФ. Він є технічним, і сама країна називає його штучним, заявляючи: “гроші для виплати боргів є, але санкції заморозили її валютні резерви, що зберігаються за кордоном“.

“Є гроші, а також готовність платити. Ця ситуація, штучно створена недружньою країною, ніяк не вплине на якість життя росіян”, – стверджував Силуанов.

Західні санкції у зв’язку з війною проти України змусили іноземні компанії втекти з Росії та перервали торгові й фінансові зв’язки країни з рештою світу. Тому дефолт став би ще однією ознакою її ізоляції та руйнування.

Інвестиційні аналітики вважають, що він не вплине на світові фінансові ринки й інститути, як більш ранній – у 1998 році.

Може знадобитися час, щоб підтвердити дефолт РФ
Тоді дефолт РФ за внутрішніми карбованцевими облігаціями спонукав уряд США втрутитися і змусити банки надати фінансову допомогу Long-Term Capital Management, великому хедж-фонду, чий крах, як побоювалися, міг сколихнути фінансову та банківську систему в цілому.
Керуюча директорка Міжнародного валютного фонду, болгарська економістка і політикиня Крісталіна Георгієва вважає, що в той час як сама війна має руйнівні наслідки з точки зору людських страждань, дефолт за державними облігаціями РФ “безумовно не має системного значення”.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*